Pudingli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
26 Haziran 2024

Pudingli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Pudingli İrmik Tatlısı

Pudingli irmik tatlısı, birçok insan tarafından çok iyi bilinmeyen bir tatlı türüdür. Bu tatlı çeşidi, gerek görüntüsü gerekse lezzeti ile birçok insanı etkilemektedir. Bu özellikleri ile insanların masalarının daha güzel bir görünüm kazanmasında çok etkili rol oynasa da, birçok kişi bu tatlı türünü yapmaktan uzak durur. Çünkü pudingli irmik tatlısı, biraz ağır bir tatlı çeşidi olduğu için daha çok çocukların tercih ettiği bir tatlıdır. Ancak, isterseniz sizler de misafirleriniz için farklı bir tatlı olması adına birazdan vereceğim lezzetli tarifi yaparak sunabilirsiniz.

Pudingli irmik tatlısının yapılışına geçmeden önce bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri, bu tatlı türünün yapılışında en önemli unsurun pudingin kıvamı ve miktarı olduğudur. Bu kıvam ile miktarı tarifimizi aynen uygulayarak sizler de en lezzetli pudingli irmik tatlısını elde edebilirsiniz. Bu tatlının hazırlıklarla birlikte yapılış süresi yaklaşık olarak bir buçuk saattir. Bu nedenle zamanınızı buna göre ayarlayarak herhangi bir aksilik yaşanmasını önleyebilirsiniz. Çünkü bu tatlı çeşidi kesinlikle soğukken tüketilmesi gereken bir tatlı türüdür. Aksi durumlarda istenilen lezzetler elde edilemeyebilir.

Şimdi pudingli irmik tatlısının yapılışında kullanacağımız malzemeleri sayarak yapılış aşamalarına geçelim. Sizler de bu tarifi yaparken verdiğimiz tariflere çok özen göstererek tatlınızı yapın. Böylece beklediğiniz lezzeti daha kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Pudingli İrmik Tatlısı Malzemeleri

  • 8 yemek kaşığı irmik
  • 8 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 litre su
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket çikolatalı puding
  • 3,5 su bardağı süt (yaklaşık 1 litre)
  • 2 paket yulaflı bisküvi
  • 50 gram tereyağı
Pudingli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bu mükemmel lezzetin yapılışına geçer geçmez elbette ki ilk olarak tabanını hazırlamanız gerekecektir. Bunun için öncelikle yulaflı bisküvileri küçük küçük kırın. Bu işlemde bisküvileri toz haline getirmemeye özen gösterin. Daha sonra, bir kabın içine bisküvilerin üzerine dökmek üzere tereyağını eriterek bisküvilere ekleyin. Bu işlemin son aşamasında ise bisküvileri iyice yoğurarak bir kare borcam içine eşit şekilde yayın.

Şimdi de pudingli irmik tatlısının irmik harcını yapalım. Geniş bir kap içinde, malzemeler bölümünde belirtilen süt, irmik, toz şeker ve vanilyayı sırasıyla ekleyin ve karıştırın. Bu malzemeleri eklerken mikser kullanarak iyi bir çırpma işlemi yapabilirsiniz. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırarak orta ateşte pişmeye bırakın. Tam olarak piştikten sonra bu karışımı ocaktan alabilirsiniz.

Bu aşamada hazırlamış olduğunuz karışımı bisküvili harcın üzerine dökerek her yere eşit şekilde yayın. Bu işlemin ardından pudingi yapmak üzere tencere içine puding tozunu dökün ve yeteri kadar sütü ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız çikolatalı pudingi, tüm irmik tatlısının üzerine dökerek yayın. Artık işlem tamam. Bu şekilde en az 4 saat buzdolabında bekletmeniz gerekecektir. Son olarak pudingli irmik tatlısının üzerine damla çikolata kullanarak ve Hindistan cevizi gibi malzemeler ile süsleyebilirsiniz. Bu tatlıyı soğuk bir şekilde tüketiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İrmik Revani Tarifi ve Malzemeleri

İrmik Revani Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fındıklı İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Fındıklı İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pudingli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Pudingli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri